poniedziałek, 31 stycznia 2011

Zaburzenia hemodynamiczne- czyli przekrwienie, krwotok, obrzęk, zator, zakrzep, zawał, wstrząs

Przekrwienie (łac. hyperaemia)
Najprościej mówiąc jest to nadmiar krwi w krążeniu obwodowym.
Można je podzielić na:
·         Czynne- powstaje na skutek poszerzenia tętniczek co daje większą ilość krwi wpływających do naczyń włosowatych np. podczas wysiłku. Może być też wczesnym objawem ostrego zapalenia
·         Bierne-powstaje na skutek zwiększenia ciśnienia żylnego ( niewydolność serca). Zastój krwi w żyłach powoduje charakterystyczny sinawy kolor tkanek np. sine usta.
·         Przewlekłe

Krwotok (łac. haemorrhagia)
Jest to ucieczka krwi poza naczynia wchodzące w układ krążenia

Można go podzielić ze względu na lokalizację krwawienia:

·         Sercowy- powstaje najczęściej na skutek ran postrzałowych, kłutych, oraz jako efekt zawału serca- pęknięcie serca, tamponada worka osierdziowego. Najczęściej jest to krwotok śmiertelny.
·         Aortalny-często spowodowany urazami komunikacyjnymi, tętniakami, silnym nadciśnieniem tętniczym.
·         Tętniczy- spowodowany jest często ranami zadanymi nożem, wypadkami komunikacyjnymi, ranami postrzałowymi, pęknięciem wrzodu żołądka, odłamkami złamanej kości które dostają się do układu krążenia. Krew tętnicza na skutek urazu naczynia wydostaje się poza jego obręb pod bardzo dużym ciśnieniem. Nie zastosowania ucisku w miejscu krwotoku prowadzi często do śmierci poszkodowanego.
·         Żylny-występuje często na skutek urazu. Krew żylna jest odtlenowana i dlatego w przeciwieństwie do krwi tętniczej (krew jasna, żywa) ma barwę sinawo-niebieską lub ciemnoczerwoną.
·         Włośniczkowy- jest to powierzchowne powolne kapanie krwi które możemy zaobserwować na skórze, błonach śluzowych (np. nosa), i innych tkankach. Może być spowodowany urazem, wzrostem ciśnienia  żylnego, osłabieniem ścian włośniczek, niedoborem witamin np. Wit C
Ze względu na czas krwawienia może być:
·         Ostry, rozległy- zagraża bezpośrednio życiu. Utrata krwi od 1000 do 1500 ml może doprowadzić do wstrząsu a powyżej 1500 ml jest śmiertelna.
·         Przewlekły- prowadzi do niedokrwistości. Jest efektem krwawienia z pękniętego wrzodu żołądka, raka jelita grubego, bardzo obfite krwawienia miesiączkowe, ucisku dużego krwiaka.
·         Nawrotowy
·         Długi
Krwotok może być też:
·         Zewnętrzny- krew wydostaje się poza obszar naszego ciała „na zewnątrz”, może to doprowadzić do wykrwawienia bądź hipowolemii (zmniejszenie objętości krwi)
·         Wewnętrzny-krew podczas krwotoku wypełnia jamy wewnętrzne ciała lub tworzy krwiaka. Dobrze nam znany siniak jest krwiakiem po niewielkim urazie

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz