środa, 12 stycznia 2011

Odma Opłucnowa (łac. pneumothorax)

Odma to obecność powietrza pomiędzy dwoma warstwami ścian płuca w przestrzeni opłucnej tj. pomiędzy opłucną płucną a opłucną ścienną. Powietrze znajdujące się w przestrzeni opłucnej wywiera znaczne ciśnienie na ściany płuca co w konsekwencji prowadzi do zapadania się płuca. Normalnie pomiędzy dwiema blaszkami opłucnej jest próżnia, która warunkuje wypełnienie pęcherzyków płucnych powietrzem. Po dostaniu się do jamy opłucnej powietrza, uciska ono pęcherzyki płucne, z czasem płuco „zapada się” całkowicie i przestaje funkcjonować.
Występują 3 rodzaje odmy:
·         Zamknięta- gdy na skutek zapadnięcia się płuca nie dostaje się do niego powietrze ( zamknięty otwór płuca)
·         Otwarta- gdy powietrze dostaje się do opłucnej i swobodnie w niej przepływa i wydostaje podczas oddychania
·         Wentylowa- gdy powietrze swobodnie dostaje się do opłucnej ale już nie może z niej uchodzić.
Objawy występujące podczas odmy:
·         Ból po chorej stronie klatki piersiowej
·         Duszność
·         Kaszel z krwiopluciem
·         Osłabienie
·         Zniesienie szmerów oddechowych
·         bladość
·         sinica (centralna)
·         oddech spłycony i przyspieszony
·         uwypuklenie strony zajętej
Leczenie odmy polega na dążeniu do rozprężenia płuca i zlikwidowaniu komory powietrznej, w dużej odmie stosuje się drenaż ssący bądź leczenie operacyjne. Zazwyczaj potrzebna jest hospitalizacja w celu usunięcia z jamy opłucnej pacjenta powietrza. Podczas tego zabiegu chory jest w pozycji siedzącej, można także podać mu leki uspokajające na życzenie. Lekarz znieczula skórę w okolicach miejsca chorobowego. W przestrzeń gdzie znajduje się powietrze nakłuwa opłucną wsadza w nią rurkę zwaną drenem, mającą udrożnić przepływ niepotrzebnego powietrza powodującego chorobę. Rolą drenu jest zasycanie niepotrzebnego powietrza.
Po zdiagnozowaniu odmy  ( zdjęcie rtg. klatki piersiowej) bardzo istotną rzeczą jest dobrze prowadzona rehabilitacja, która pomaga wrócić choremu do zdrowia. Chory powinien wykonywać ćwiczenia o umiarkowanym natężeniu a w przerwach stosować leżenie na zdrowym boku ciała. Powoduje to aktywizację zajętego płuca i pogłębienie jego wentylacji co prowadzi do jego szybszego rozprężenia.
Rolą fizjoterapeuty jest nauczenie pacjenta technik efektywnego kaszlu w celu odkrztuszenia zalegającej wydzieliny, gdyż zaleganie powoduje stany zapalne, niemożność rozprężenia płuca co w konsekwencji prowadzi do niedodmy płuc.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz