poniedziałek, 31 stycznia 2011

Wątroba (łac. hepatis) i jej choroby

 Znajduje się w prawej górnej części jamy brzusznej.  Waży ok. 1400-1600g stanowiąc 2,5 % wagi ciała. Wątroba połączona jest krążeniowo żyłą wrotną (ok. 70% wpływającej krwi) i tętnicą wątrobową( ok. 40 % wpływającej krwi). Krew jest odprowadzana z wątroby żyłami wątrobowymi do żyły głównej dolnej. Miąższ wątroby zbudowany jest z płytek lub beleczek hepatocytów . Pomiędzy sąsiadującymi ze sobą hepatocytami znajdują się kanaliki żółciowe, które dalej organizują się w przewody żółciowe.Wątroba bierze udział w metabolizmie wielu substancji ( aminokwasów, węglowodanów, tłuszczów, witamin), syntezie białek surowicy, detoksykacji organizmu i wydalaniu do żółci zbędnych produktów i zanieczyszczeń.
Do uszkodzenia wątroby dochodzi najczęściej wtórnie na skutek  różnych chorób:
·         Niewydolności serca
·         Nowotworu przerzutowego
·         Alkoholizmu
·         Infekcji zewnątrzwątrobowych
Początkowe uszkodzenie wątroby nie daję o sobie znać na skutek dosyć dużej tolerancji tego organu. W miarę postępowania uszkodzenia, przerwania przepływu żółci, zaawansowanego stadium choroby wątroby doprowadza to do stanu zagrażającemu życiu.
Czasami przyczynami uszkodzenia wątroby są choroby bezpośrednią z nią związane np. nowotwory wątroby, zapalenie wirusowe.
Na skutek uszkodzenia organu dochodzi w nim  5 zmian patomorfologicznych. Są to:
·         Zwyrodnienia i wewnątrzkomórkowe gromadzenie się substancji- czynniki immunologiczne i toksyczne powodują obrzmiewanie hepatocytów albo ich pękanie, zatrzymanie żółci, odkładanie się w hepatocytach żelaza ,miedzi, tłuszczów( alkoholowe zapalenie wątroby, ostre stłuszczenie wątroby, ciąża, zespół Reye’a, otyłość, cukrzyca). W konsekwencji dochodzi do martwicy hepatocytów różnych rejonów wątroby. Martwię może również spowodować- wstrząs, zatrucia (paracetamolem, bromobenzenem, czterochlorkiem węgla), rzucawka porodowa, masywne zapalenia wątroby, niewydolność wątroby, infekcje bakteryjne i grzybicze.
·         Zapalenie wątroby ( łac. hepatitis)- jest to uszkodzenie wątroby z naciekami zapalnymi. Może wywołać martwicę wątroby lub być jej przyczyną. Do uszkodzenia hepatocytów dochodzi na skutek ataku limfocytów T. Zapalenie może być miejscowe lub rozprzestrzeniać się na całą wątrobę. Choroby zapalne mogą być wywołane przez wirusy, bakterie, pasożyty, odpowiedź autoimmunologiczną lub toksyny. Najczęściej spotykane jest wirusowe zapalenie wątroby wywołane wirusami hepatotropowymi lub innymi wirusami takimi jak: CMV, wirus Epstein-Barra, wirusy z grupy Hermes, enterowi rusy, wirus różyczki.
·         Włóknienia- powstają w odpowiedzi na działanie toksyn lub zapalenia i są nieodwracalnymi następstwami uszkodzenia wątroby(wzmożone włóknienie wątroby). Stan ten w końcowym swym etapie prowadzi do marskości wątroby.
·         Regeneracja- Wątroba jest organem który potrafi się regenerować. Jeżeli zostanie zachowany nieuszkodzony fragment włókien tkanki łącznej to wątroba jest w stanie odbudować strukturę miąższu nawet w masywnej martwicy.
·         Marskość wątroby (łac. cirrhosis hepatis)- jest to ostatnie stadium przewlekłych chorób wątroby. Prowadzi do fragmentacji miąższu wątrobowego na guzki w których regenerują się hepatocyty, pomiędzy którymi są pasma tkanki włóknistej. W marskości dochodzi do włóknienia wątroby. Śmierć osób z marskością wątroby może być spowodowana- niewydolnością wątroby, powikłaniem nadciśnienia wrotnego, powstaniem raka wątrobowo komórkowego. Niestety marskość wątroby jest postępująca i prowadzi do śmierci.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz