czwartek, 10 lutego 2011

Choroba Kohlera I- jałowa martwica kości łódkowatej

Jest jałową martwicą kości łódkowatej stopy. Choroba Kohlera występującą od 3 do 12 roku życia z przewagą wśród chłopców. Choroba zazwyczaj atakuje tylko jedną stopę.
Etiologia choroby jest nieznana, a wyniki badań wykazują, że zmiany chorobowe zaczynają się od niewielkiego, podchrząstkowo położonego pola martwicy, spowodowanej niedokrwieniem tętniczym. Do zaburzeń ukrwienia dochodzi szczególnie łatwo u dzieci i młodzieży w związku z rozwojem kośćca. Szybka przebudowa kości u dzieci zwykle sprzyja regeneracji pola martwicy, ale może pozostać po niej deformacja (może doprowadzić do wczesnych zmian zwyrodnieniowych). Objawy choroby ustępują zazwyczaj po kilku miesiącach.

Objawy:

Chorzy uskarżają się na narastający podczas chodzenia ból w grzbietowo-przyśrodkowej części stopy. W zaawansowanych postaciach choroby mogą utykać.
Występuje miejscowy obrzęk w okolicy kości łódkowatej, jej bolesność podczas ucisku i obciążania.

Badanie:

·         Kliniczne
·         RTG stóp

Leczenie:

Należy ograniczyć przeciążenia i nadmierne obciążenie, stosowaniu wkładki podpierającej podłużne sklepienie stopy. Wskazane jest też stosowanie odpowiednich ćwiczeń, łagodne masaże i ciepłe kąpiele. Przy silnych dolegliwościach stosuje się leki przeciwzapalne a czasami też opatrunek gipsowy na kilka tygodni.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz